DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

O nás

 

Sociálně aktivizační služby pro seniory a zdravotně postižené

 

Sociálně aktivizační služby pro seniory a zdravotně postižené je registrovaná sociální služba realizovaná Svazem tělesně postižených v České republice z. s. okresní organizace Benešov.

Sociálně aktivizační služby poskytujeme seniorům a osobám s tělesným postižením, které jsou ohroženy sociálním vyloučením a potřebují podporu a posilování dovedností, které jsou nutné pro soběstačný život a začlenění se do běžného života.

Posláním služby je podpora osob, které se z důvodu důchodového věku nebo pohybového postižení mohou ocitnout v nepříznivé sociální situaci a být ohrožené sociálním vyloučením. Cílem služby je, aby tito lidé žili plnohodnotný život, dle svých představ, byli v maximální míře soběstační a zapojeni do běžného společenského života a aktivit.

 

Naplnění tohoto cíle se služba snaží dosáhnout prostřednictvím těchto poskytovaných činností:

- Zprostředkování kontaktu se společenským prostředím

  • Zájmové, vzdělávací a volnočasové aktivity (např. kurzy PC, práce s tabletem, rekondiční pobyty, jednodenní zájezdy, trénink kognitivních funkcí apod. dle aktuální nabídky na webových stránkách organizace)

- Sociálně terapeutické činnosti

  • Činnosti zaměřené na nácvik a udržení sociálních a komunikačních dovedností v rámci individuálních konzultací

- Pomoc při uplatňování práv, oprávněných zájmů a při obstarávání osobních záležitostí

  • Pomoc při komunikaci vedoucí k uplatnění práv a oprávněných zájmů (např. doprovody, podpora při telefonickém či e-mailovém kontaktu, vyjasnění požadavků ze strany okolí apod.)

  • Pomoc při vyřizování běžných záležitostí (např. pomoc při vyřizování příspěvku na péči, vdovského důchodu, řešení bezbariérové úpravy bytu či domu apod.)

 

Ambulantní forma služby je realizována na adrese Vlašimská 1921, Benešov.

Služba je umístěna v přízemí běžného obytného domu a má bezbariérový přístup /rampa/. Před vchodem do služby je vyhrazeno jedno parkovací místo pro osoby s omezenou schopností pohybu a orientace, které mohou klienti využít.

Prostory, které jsou využívány pro poskytování služby, se skládají z kanceláře (zázemí služby, individuální konzultace), zasedací místnost s počítačovým vybavením (skupinové aktivity, individuální konzultace). Klienti dále mohou využít kuchyňku (mikrovlnka, varná konvice, lednice) a bezbariérové WC.

Služba je možná realizovat i terénní formou v domácnosti klienta (tato forma je možná po předchozí domluvě na konkrétním termínu). Návštěvu v domácnosti klienta lze domluvit i v jiný čas, než je uvedeno, dle potřeb klienta.

Zájemce kontaktuje službu osobně, telefonicky nebo e-mailem a je zpravidla pozván na osobní setkání, kde je s ním probrána osobní situace a potřeby. Pracovník následně uzavře s klientem ústní smlouvu /pokud klient nechce uzavřít smlouvu písemně/.

S klientem pak pracovník domluví postup při poskytování služby a realizuje domluvenou podporu.

Ukončení služby je možné na základě naplnění cíle spolupráce s klientem nebo přání ze strany klienta a dále z důvodů uvedených v zákoně o sociálních službách (klient přestane splňovat kritéria pro cílovou skupinu, klient porušuje podmínky pro poskytování služby, poskytovatel pozbyl možnost poskytovat sociální službu).